top of page
  • Jurga Bliss

5 minutės nervų sistemos higienos

Atsigulu ant nugaros. Pirštai sunerti po pakaušiu. Žiūriu tiesiai prieš save, tuomet nukreipiu akis kairėn. Ieškau kairiausio taško lubose, kurį gali patogiai pasiekti mano akys. Matau - lubos toj vietoj lyg būtų musių nutupėtos... Reikės valyti. Bet ne lubų švaros auditą atlieku - darau Stenlio Rozenbergo pasiūlytą pratimą nervų sistemai. Tad mintis apie ilgakotę šluostę atidedu vėlesniam laikui ir žiūriu toliau. Netrukus žandikauliuose, gerklėje ir krūtinėje pajaučiu tvenkiantis žiovulį ir leidžiu sau plačiai, garsiai nusižiovauti. Sakysite - nenuostabu, nuobodoka spoksoti į lubas! Ogi ne! Šis žiovulys - ne iš nuobodulio. Tai - nervų sistemos savireguliacijos ženklas.

2017 m. išleistoje knygoje “Pasiekti gydomąją nervo klajoklio galią” (angl. Accessing the Healing Power of the Vagus Nerve) S. Rozenbergas kalba apie nervą klajoklį (vagus nerve) ir jo vaidmenį mūsų fizinės ir psichoemocinės sveikatos atžvilgiu. Remdamasis ilgamete savo kaip kraniosakralinės terapijos specialisto darbo patirtimi bei S. Porges polivagaline teorija, autorius teigia, kad nervo klajoklio netinkamas funkcionavimas turi svarbią įtaką tokiems sveikatos sutrikimams kaip nerimas, depresija, migrena, nugaros skausmai ir pan.


Nervas klajoklis - ilgiausias galvinis nervas, nusidriekiantis nuo galvos smegenų per krūtinės ląstą iki pat pilvo. Gerai funkcionuojantis nervas klajoklis dalyvauja mūsų nervų sistemos savireguliacijoje ir padeda mums pasiekti emocinės pusiausvyros būseną. Įvairių nervo klajoklio aktyvavimo pratimų ir būdų treniruoti nervų sistemą - apstu, kai kuriuos iš jų tyrinėjame ir somatinės terapijos užsiėmimuose.


Priešventiniu laikotarpiu netrūksta streso ir skubėjimo, tad šiandien su jumis norime pasidalinti trumpa klajoklinio nervo aktyvavimo praktika, kurią lengvai atliksite namuose. Šį pratimą Rozenbergas vadina baziniu pratimu. Atliekant šį pratimą, akių judesių pagalba aktyvuojami pakaušiniai raumenys galvos apatinėje užpakalinėje dalyje, kur smegenyse yra regos centrai. Pasak autoriaus, šis pratimas padeda susilygiuoti pirmam ir antrajam kaklo slanksteliams, susireguliuotti nervų sistemai ir pereiti į mums optimaliausią - socialiniam įsitraukimui reikalingą būseną.


Kaip atlikti bazinį Rozenbergo pratimą?


  1. Patogiai gulėdami ant nugaros sunerkite rankų pirštus ir padėkite juos po pakaušiu. Leiskite galvai įsitaisyti. Jei sunku taip laikyti rankas, galite padėti tik vieną delną po pakaušiu. Svarbu, kad jis apkabintų abi pakaušio puses. Akys atmerktos.

  2. Nespasukdami galvos žiūrėkite į kairę pusę, pasukę akis iki jums komfortabilios ribos.

  3. Po kiek laiko pajausite atsipalaidavimą autonominėje nervų sistemoje – tai gali būti atodūsis, žiovulys, galite netikėtai nuryti seiles. Paprastai tai įvyksta per 30-60 sekundžių. Šis pokytis gali būti labai subtilus, tad jei nejaučiate - nesijaudinkite, tiesiog po nurodyto laiko grąžinkite žvilgsnį tiesiai prieš save.

  4. Tuomet vėl nejudindami galvos pasukite akis ir žiūrėkite į dešinę 30-60 sekundžių arba kol pajusite žiovulį, atodūsį.

  5. Gražinkite akis tiesiai prieš save. Pasitikrinkite kaip jaučiatės. Galbūt pastebėsite kažkokį pokytį nuo to momento, kai pradėjote praktiką.

Šios praktikos atlikimas kasdien ar bent keletą kartų per savaitę gali tapti jūsų nervų sistemos higienos ir balansavimo įpročiu.

Linkiu atsipalaidavimo akimirkų! (Už palubėje aptiktus voratinklius ar nenumaldomą norą darbuotis šluota neatsakome.)


Šiltai,

 

Jei norite praktikuoti kartu, prisijunkite prie Polyvagal teorijos tyrinėjimų grupių Vilniuje arba individualiai, online. Norėdami gauti daugiau informacijos sekite naujienas www.ikunytapraktika.lt arba rašykite mums elektroniniu paštu ikunytapraktika@gmail.com


1 504 peržiūros0 komentarų

Comments


bottom of page